niedziela, 4 lipca 2010

Rose and the city

Fajne miejsce do życia, to takie, o którym możemy pomyśleć, że fajne można w nim spędzić wakacje.
Kiedyś dużo włóczyłam się po mieście- wdrapywałam na zegary, oglądałam zaplecza muzeów, dokładnie badałam teren, robiłam zdjęcia z "żulami" na pasażu Rubinsteina, przesiadywałam na parapetach w kamienicach. Z lekcji w liceum zrywaliśmy się do Cafe Wolność, albo szliśmy do Restauracji Polskiej przy Rewolucji na herbatę i szarlotkę. Paliliśmy papierosy pod pomnikiem na placu Wolności.
Lubię Łódź bardzo wczesnym rankiem. Rzadko wstaję przed 12tą, ale kiedy biorę udział w jakimś projekcie jestem zmuszona do bardzo wczesnych pobudek. Wszelkie zdjęcia i plany zaczynają się skoro świt i wtedy idąc Piotrkowską wyobrażam sobie jak moje miasto wyglądało 100 lat temu, jak wyglądali ludzie, jak zmieniła się zabudowa. Przyglądam się pojedynczym osobom idącym pustymi ulicami. Urokliwe są pierwsze promienie słońca, bez znaczenia czy pada śnieg, czy jest jesień i idę otulona szalem, czy w upale. Klimat starej Łodzi odnajdzie się w litzmanstadt getto. Uwielbiam spacery, wszędzie gdzie mogę staram się dojść pieszo, stąd nie powinnam zbyt wiele wydawać na buty, bo często się "zużywają".
Place, pasaże, parki, podworce uczelniane- miejsca gdzie spaceruję i umawiam się z przyjaciółmi. Knajpy gdzie pijam kawki i soki. Ogródki piwno kwiatowe i deptak.
Przez trzy lata prawie mieszkałam w Łodzi Kaliskiej. Jadłam tam obiady, uczyłam się, w każdy czwartek koncert.
Dzisiaj spędzałam moje łódzkie wakacje z rodziną. Wynajeliśmy segwaye i szosowaliśmy po parku i deptaku...
"My husband is the city" można wyjąć z ust Carrie Bradshow. My husband is Jack, but my lover is Lodz :)
Dziękuję wszystkim, którzy podczas tych moich wycieczek dokumentowali je fotogaficznie (m.inn. : Jacuś, Doris, Gabi, Iza, Emi, Peri, Karolcia, Adam, Zuza, Wojtek, Czapa, Bolek, Kaczka, Ula i mojej rodzinie :)
Mam mnóstwo zdjęć z Łodzi, mogłabym ich wrzucić jeszcze dużo więcej. Tak niespodziewanie zrobiła się tu prawdziwa historia Czeskiej Laleczki :)

1 komentarz:

  1. można powiedzieć, że ten wpis to odcinanie kuponów albo izba pamięci :P

    OdpowiedzUsuń